BEZBARIÉROVÉ TIPY

Vážení čtenáři, chceme, aby tato část webu naší asociace byla dobrým pomocníkem všem, kteří se se svým handicapem chystají do nejrůznějších koutů naší republiky a hledají tipy nejen na bezbariérové ubytování. Rádi bychom Vás vyzvali k tomu, abyste se podíleli na rozšíření prozatimní skromné nabídky. Zásadou vašich návrhů by měla být osobní zkušenost. Je to nejlepší způsob jak zajistit, že naše tipy budou opravdu vhodné pro lidi pohybující se na vozíku. Víte-li třeba o stezce kolem řeky či kdekoli jinde v krásné krajině, která se dá dobře absolvovat i pro nás vozíčkáře, podělte se s námi o ni. Tyto tipy je vhodné doplnit fotografiemi okolí. U tipů na objekty (ubytování, arboreta, drobná muzea) s vlastní webovou prezentací uveďte pokud možno i internetovou adresu. Své návrhy můžete zasílat na e-mail:

                            radimbeles@centrum.cz

Přehrada Olešná

Krásný pohled na Beskydy a na Lysou Horu se Vám naskytne na trase cyklostezky s hladkým asfaltobetonovým povrchem. Trasa o délce téměř 4,5 kilometru a šířce místy až 4 metry vede tedy od hráze, kolem aquaparku, loděnice a dále pak kolem břehů až k restauraci Rybárna v blízkosti hráze. Součástí cyklostezky jsou také dva ocelo-dřevěné mosty, v místě přelivu hráze mezi přehradou Olešná a biologickým rybníkem Řehánek a v místě křížení vodoteče a cyklostezky u loděnice. Na trase nechybí také restaurační zařízení, kde se můžete osvěžit a doplnit nové síly. Stezka je využívána celoročně, v létě cyklisty a in-line bruslaři (díky kvalitnímu povrchu) a v zimě pak běžkaři. Svým hladkým povrchem je ideální pro pohyb na invalidním vozíku. Doporučuji okruh absolvovat v protisměru hodinových ručiček. Na trase jsou dva kopečky a je lepší je sjíždět, než vyjíždět.

Radim Běleš

 

Maxova nádrž

 Na Maxovu nádrž se dostanete z obce Bílá po zelené turistické značce. Vede dobře sjízdnou cestou do mírného kopečka kolem loveckého zámečku po břehu říčky Smradlava. Cestou minete stejnojmenný pramen. Putování po stezce není pro ty, kterým ke spokojenosti nestačí vůně lesa a ticho. Víc než tohle a pohledy do krajiny tam nenajdete. Samotnou cestu dlouhou cca 4 km zvládnou s přehledem vlastními silami i poctiví kvadrouši. Popostrčit budou potřebovat jen ti co důsledně dlouhodobě zanedbávají svou kondici. V cíli na Maxově nádrži se můžete občerstvit pouze z vlastních zásob. Trochu ještě zklamu tatínky a děti; rybolov a koupání je ve vodách nádrže samozřejmě zakázáno. Pokud se tam rozhodnete vyrazit, nezapomeňte rukavice. Cestou zpět budete muset často brzdit. Nedoporučuji toto místo navštěvovat v nejteplejší letní dny. Jsou tam kratičké úseky z teru, který se ve vedrech ochotně lepí na kola. S těma si pak jen stěží dovolíte doma vjet do tepichu. A pokud snad ano, tak vám vaše drahá polovička pravděpodobně výlet pěkně přepočítá a pro vás den skončí otázkou: "Stálo mi to za to?" A to by byla škoda, ne? :-)

Bohumil Gajdošík

1234

Výlet na Gruň

  Z Gruně (hotel Charbulák) se dá absolvovat pěkná procházka směrem Gruň (Švarná Hanka). Vede tam stezka, která svým povrchem vyhovujeje inv. vozíku. Od Švarné Hanky se dá pokračovat na Bílý Kříž. Postupně ale začne povrch cesty ubírat na kvalitě a ještě před Bílým Křížem se stane "nesjízdným." Přístupná část pro vozíčkáře skrývá úseky s kratšími prudšími kopečky. Kvadruplegikům se hodí doprovod. Električáky a parapleg. si hravě poradí. Stezka nabízí vyžití pro děti, výhledy na vzdálené vrcholky hor (jsou popsané na inf. tabuli) a krásnou okolní krajinu. V kostelu, který minete, se pořádají hudební vystoupení. Občerstvit se můžete na Charbuláku, Švarné Hance a v Chyži stojící uprostřed. Autem se dostanete až na záchytné park. u hotelu Charbulák.

Bohumil Gajdošík

 1_22_23_2568

Frohnleiten - podalpské městečko

Jelikož jsou prozatím všechny tipy na místa která máme každý z nás téměř za humny :o), rozhodl jsem se rozšířit stávající nabídků tipů o něco vzdálenějšího. Jde o podalpské městečko v Rakousku jménem Frohnleiten. Leží těsně vedle hlavního tahu do Itálie a Chorvatska. Má velmi pěkné historické centrum jež působí velmi příjemnou atmosférou. Myslím si, že ten kdo se chystá směrem na jih a rád by se cestou někde podíval, mohl by tohoto tipu využít. Pro ukázku je přiloženo pár fotografií pořízených mobilem. Přihmuřte tedy oko nad jejich kvalitou.

Bohumil Gajdošík

1_33_34_25_278_2

Autokemp Buňkov

Našim členem APROPO Vratislavem Solnickým jsme byli informováni o hezkém ubytování pro naše "vozíky." Jedná se o Autokemp Buňkov, který se nachází nedalo Přelouče v obci Břehy. Je to asi 15 km od Pardubic. V tomto kempu je postavená úplně nová ubytovna, která je bezbariérová včetně záchodů, sprch apod. Dokonce si majitelé, když tuto ubytovnu stavěli, přizvali k sobě Vráťu Solnického jako místního obyvatele a konzultovali s ním veškeré úpravy tak detailně, že i výška postelí byla upravena podle Vráťových představ. O možnosti vyžití v tomto kempu se dozvíte zde 

Vratislav Solnický

2_33_44_3

3D kino Imax Praha

Neskutečný, famózní, jedinečný….tak se dá nazvat zážitek, který vám zprostředkuje film promítaný v 3D rozměru v kině IMAX v Praze. Pravděpodobně odjedete s touhou někdy se vrátit. V kině se promítají dokumentární filmy, které trvají cca 45 minut. Před vstupem jste vybaveni brýlemi, které se podobají větším slunečním brýlím. Díky 3D efektu budete mít pocit, že příběhy vystupují z plátna a odehrávají se přímo okolo vás. Těžko se popisuje pocit, který bych nikdy předtím, než jsem to zažil na vlastní kůži, nepochopil. Stanete se součástí filmu. Máte pocit, že vaše oči jsou kamerou, která snímala onen děj. Díky tomu se vám stane, že jako vozíčkář zažijete něco, co jste možná nikdy nezažili….začnete chodit, létat, skloníte se k zemi, projdete se po strání, lesem, pouští, nebo plavete pod vodou. V některých záběrech se vám zatočí hlava tak, že se musíte chytit rukama vozíku.Vše je tak reálné a skutečné, že by to měla platit vozíčkářům zdravotní pojišťovna :o).Kino IMAX najdete v Praze v Paláci Flóra na Žižkově. Palác Flóra je moderní obchodní dům. Čtyři patra pod zemí tvoří parkoviště a čtyři patra nad zemí obchody, restaurace apod. Nahoře ve 4. patře se nachází multikino se spoustou kinosálů a jeden z nich promítá filmy trojrozměrně. V tomto sálu je 6 míst určených pro vozíky, ale je tam tolik místa, že by tam vešlo klidně i 15 vozíků. Místa jsou úplně nahoře na úrovni poslední řady, rovnoměrně rozloženy po obou stranách.

Pár praktických rad:
- přímo v Paláci Flóra je stejnojmenná stanice metra, která je bohužel bariérová, ale pro toho, kdo nepojede na vozíku, je to nejlepší dopravní spojení.
- vstupné platíte v plné výši jako normální dospělý člověk,Doprovod jde s Vámi zadarmo.
- autem není problém zaparkovat. Čtyři patra pod zemí skrývají dostatečný počet parkovacích míst. Parkovné se při útratě nad 100 Kč neplatí; tuto podmínku tedy splníte zakoupením vstupenky.
- WC pro vozíčkáře je jak v kině, tak na každém patře Paláce Flóra.

Další informace naleznete na: www.palacflora.cz/o-palaci-flora nebo www.imaxpraha.cz

Radim Běleš

0203

Rybolov v Rychvaldě

Na hranici měst Bohumín, Rychvald a Ostrava se nachází výborný rybářský revír Nový Stav. Nejedná se o revír sportovní. Chytá se zde na zvláštní povolenku, kdy není potřebný rybářský lístek. Pro rybáře na vozíku je to ideální lokalita se snadným přístupem k vodě v úseku cca 900 metrů. Přímo na místo se lze dopravit autem. Revír je výborně zarybněn, takže není nutno zvládat daleké nahazování. Ryby zde jsou jak 100 metrů od kraje, tak i téměř u břehu. Veškeré ceny a informace naleznete na: www.rybarstvirychvald.cz


Radim Běleš

 2_43_5Foto-065Img_7273Snimek-015_2Snimek-016

Penzion Jehlan

Ubytování se nachází ve Lhotě u Nahořan v Okrese Náchod nedaleko Nového Města nad Metují. Penzion je zcela bezbariérový. Pokoje jsou dvou, tří i rodinné čtyřlůžkové. Na každém pokoji je soc. zařízení, kde jsou ale pouze 60cm dveře. Kdo projede, ten se už bez problému může v koupelně pohybovat s vozíkem. Pro ty co potřebují širší vstup je na chodbě k dispozici velká bezbariérová koupelna s WC. Součástí pokojů je i vybavená kuchyňka. Bližší informace a foto naleznete na webových stránkách: www.pensionlhota.cz Turisticky je to velmi zajímavé místo. Asi jen 3 km je vzdálené Nové Město nad Metují. Ten koho návštěva města neláká, může zvolit nedlouhou procházku (asi 1 km) a dorazit až do vod přehrady Rozkoš, klidně i na vozíku. Dá se tam stejně dobře koupat i lovit ryby. Neposedným turistům můžeme dále doporučit výlety do Babiččina údolí v Ratibořicích, Adršpašských skal či měst a městeček jako jsou Náchod, Hronov, Opočno, Česká Skalice, Dvůr Králové, Dobruška, Častolovice atd.

Radim Běleš